Таратор – българската лятна супа
Снимка: Shutterstock |
В различните чуждестранни кухни съществуват много разновидности на супи и салати, близки до таратора, но в момента в Европа под таратор доминира идеята за българска студена супа, каквато я познаваме днес.
Традиционната рецепта
За пръв път рецептата за таратор се появява през 1956 в „Книга за домакинята“ под. ред. на П.Чолчева и Ал.Русева. Тя съдържа всички съставки на днешния таратор. Според традиционната рецепта таратор се приготвя от кисело мляко, вода, ситно нарязана или настъргана краставица, олио, сол, копър и чесън. Всички съставки се смесват и и се разбъркват. По желание могат да се добавят счукани орехи, черен пипер и оцет. Приготвянето му отнема само няколко минути.
Друго любимо ястие на българската трапеза – салата Снежанка, всъщност е сух таратор и на много места я наричат по тази начин. Има рецепти за таратор и без кисело мляко, а вместо краставици се добавя друг зеленчук. Но когато чуем думата „таратор“, обикновено си представяме освежаващата комбинацията между българско кисело мляко и хрупкави краставици, овкусена с чесън и копър.
Какво означава „таратор“?
Според Речника на българския език от Найден Геров думата „таратор“ е заемка от турски и означава: „сочиво, студена чорба от краставици, чеснов лук, орехи и оцет; тлъченица“. Сочиво е народна дума за супа, а тлъченица е синоним на таратор (идва от глагола тълча – счуквам, скълцвам).
Според Български тълковен речник от Любомир Андрейчин произходът на думата „таратор“ е персийско-турски. Някои историци смятат, че тараторът е пренесен по нашите земи от Персия, като с времето е претърпял известни промени и развитие. Така постепенно се е превърнал в характерно българско ястие, въпреки че негови разновидности се срещат в кухнята на Балканите и други страни по света. В Гърция например подобно нещо е салатата дзадзики. В Турция местното наименование на ястието е джаджък. В Сърбия си е таратор, но се приготвя без добавка на вода, т.е. е вид салата. В Иран също приготвят студена супа, подобна на таратора, но вместо копър добавят джоджен, а сред съставките й има и стафиди.
Освен че е вкусен и освежаващ в летните жеги, тараторът е изключително полезен - главно заради свойствата на българското кисело мляко. Повече за този уникален български продукт може да прочетете тук.
Таратор – българската лятна супа
Прегледан от rodnoto.bg
на
2016-08-18T21:30:00+03:00
Рейтинг:
Няма коментари: